/ Nyheter / ATEX-utbildningen – en del av AkzoNobels brandskyddsarbete

ATEX-utbildningen – en del av AkzoNobels brandskyddsarbete

Man och kvinna står framför brandbil
Anna Johansson, HSE Manager, och Thomas Larsson, Continuous Impovement Specialist på AkzoNobel.

På AkzoNobel i Sege är hälsa, säkerhet och miljö ständigt i fokus. I det kontinuerliga brandskyddsarbetet är samarbetet med Brandskyddsföreningen en viktig del. ”Det känns väldigt tryggt att ha Brandskyddsföreningens expertis i ryggen”, säger Thomas Larsson på företaget.

AkzoNobel är ett internationellt företag med verksamhet i över 150 länder. I Sege utanför Malmö finns en av deras anläggningar för utveckling, tillverkning och försäljning av färg, lack och spackel. Det är en av Nordens största i sitt slag och 2023 tillverkades cirka 58 miljoner liter färg.

Här jobbar Anna Johansson, HSE Manager, och Thomas Larsson, Continuous Impovement Specialist. Anna är även räddningschef för anläggningens egna brandkår. Thomas är ansvarig för räddningsplan och krishantering samt är kontaktperson för Brandskyddsföreningen sedan tre år tillbaka.

– Vi arbetar med mycket brandfarliga varor och hanterar en stor mängd kemikalier i vår verksamhet. Risksituationer kan vara allt från processrelaterade till brandrisker, berättar Anna.

Vill ständigt förbättra sig

På anläggningen arbetar de systematiskt och kontinuerligt med brandskydd. En gång per år genomförs en omfattande riskanalys och varje morgon startar dagen med ett morgonmöte för medarbetarna. Då tas dagens eventuella risker upp och hur dessa kan hanteras och förebyggas. Det är även ett tillfälle att lyfta medarbetare eller team som gjort något bra och agerat för att förbättra säkerheten.

– Säkerheten är alltid först på vår agenda i allt vi gör. Utöver riskanalyser har vi skyddsronder och brandskyddsronder en gång per kvartal. Vi utbildar även alla medarbetare en gång per år i hur vi ska agera om olyckan är framme eller vid händelse av brand. Då går vi igenom olika scenarion både teoretiskt och praktiskt, berättar Anna.

För att verkligen inkludera alla i det systematiska brandskyddsarbetet är säkerhetsfrågan ständigt aktuell. Varje enskild medarbetare har mandat att stoppa en process eller ifrågasätta om det finns en oro för säkerheten. Inom AkzoNobel kallas det för “The Golden Principle” och är centralt för alla medarbetare.

– Vi ska alltid vara bättre i dag än vi var igår och vi gör den resan tillsammans. Vi försöker öka medvetenheten hos alla genom robusta processer och kontinuerlig kompetensutveckling, säger Thomas.

Har egen brandkår

En gång i månaden är det test av brandlarmet. I samband med det passar avdelningarna på att öva utrymning av lokalen. På anläggningen finns även en egen brandkår som har eget släck- och räddningsfordon samt stegbil. Här arbetar tjugo personer i brandstyrkan och dygnet runt är siten under bevakning. Inom organisationen finns det omkring tio personer som skiftas om att ha beredskap, vilket innebär att det vid behov ska gå att få tag i någon med mandat att slå larm och ta beslut vid en incident. Behövs det så finns ytterligare resurser från närområdet att kalla in.

– Vi har en tydlig räddningsplan och organisation på plats vid en eventuell kris. När den initiala fasen är avklarad tar vår kontinuitetsplan vid. Då tar nästa team över och fortsätter med det efterföljande arbetet efter den omedelbara krissituationen, säger Thomas.

Bra samarbete med Brandskyddsföreningen

AkzoNobel i Sege jobbar brett och heltäckande med sitt brandskydd. Successivt har de till exempel utökat antalet områden på anläggningen som täcks av sprinklersystem till dagens åtta byggnader. Antalet föreståndare för brandfarlig vara är i dag sju personer och de utvecklar hela tiden nya metoder för att göra det lätt att göra rätt. Många utbildningar av medarbetare sker internt men i vissa fall tar företaget hjälp utifrån. Bland annat genomför Brandskyddsföreningen ATEX-utbildningen varje år, som ger kunskap som enligt lag krävs när arbete sker i en explosionsfarlig miljö. Under de senaste tre åren har 34 medarbetare genomgått utbildningen.

– Vi är mycket nöjda med Brandskyddsföreningens stöd och vårt samarbete. Utbildningen ger våra medarbetare bra kunskap och de får både teori och praktik med sig. Det känns väldigt tryggt att ha Brandskyddsföreningens expertis i ryggen. Deras lyhördhet för våra behov och deras kunskap är en stor tillgång för oss, konstaterar Thomas.

Så skapar ni en brandsäker arbetsplats

  1. Involvera alla. Se till att varje enskild medarbetare inkluderas i brandskyddsarbetet och har kunskap kring vad som gäller.

  2. Arbeta systematiskt. Brandskyddsarbetet är en ständigt pågående process. Ni blir aldrig klara.

  3. Repetera. Kunskap är färskvara. Inför kontinuerliga brandövningar, utbildningar och säkerhetsavstämningar.

  4. Var ifrågasättande. Låt alla komma till tals och var ödmjuk för att ni ibland kan bli hemmablinda. Välkomna andra infallsvinklar från både medarbetare och externt håll.

  5. Underlätta för säkerheten. Det ska vara lätt att göra rätt. Se till att hitta metoder som förenklar istället för försvårar. Något så enkelt som en checklista på ett papper i byxfickan kan minska tröskeln till säkert utfört arbete.

 

Publicerad: 2024-12-04

×