/ Nyheter / Restvärderäddning vid trafikolyckan på E6: Vägens dolda hjältar

Restvärderäddning vid trafikolyckan på E6: Vägens dolda hjältar

Trafikolycka med lastbilar på E6 samt inklippta bilder på restvärdeledarna Christian Andersson och Thomas Natanaelsson
Brandskyddsförenignen Restvärderäddning (RVR) var på plats vid trafikolyckan på E6 den 15 december förra året. Restvärdeledarna Christian Andersson (till vänster) och Thomas Natanaelsson (till höger) berättar om arbetet.

Restvärdeledarna Christian Andersson och Thomas Natanaelsson hjälpte till efter den tragiska trafikolyckan på E6 vid Tanum.

Brandskyddsföreningen Restvärderäddning (RVR) bidrar till en mer hållbar skadehantering. Genom att snabbt finnas på plats skapar de en minskad samhälls- och miljöpåverkan, liksom minskat socialt lidande. För trafikverket, som bland annat äger en stor del av Sveriges vägar, innebär samarbetet med RVR hantering av konsekvenserna av trafikolyckor. De huvudsakliga ansvarsområdena i samarbetet är att säkerställa framkomlighet, dokumentera skador och samordna resurser för sanering av vägområdet liksom bärgning av gods och fordon.

Tidigt under morgonen den 15 december krockade tre lastbilar på E6 vid Tanum. Olyckan resulterade dessvärre i tre skadade och en omkommen. Restvärdeledarna Christian Andersson och Thomas Natanaelsson blev inkallade att hjälpa till efter olyckan.

– Räddningsinsatsen var omfattande och avslutades drygt sex timmar efter olyckan. Efter räddningsinsatsen kunde man börja med själva bärgningsarbetet och då var jag på plats medan Thomas arbetade på distans. Jag har varit på många trafikolyckor där lastbilar varit inblandade i år. Det här är den mest allvarliga, där hytterna separerades från fordonen, berättar Christian Andersson.

Arbetar snabbt för att förhindra fler olyckor

Restvärdeledare arbetar för att upprätthålla en hållbar skadehanteringskedja, genom att bland annat leda och koordinera de åtgärder som krävs efter en trafikolycka. När en olycka inträffar på en större väg, såsom E6, uppstår ekonomiska och samhälleliga påfrestningar som kräver en snabb återöppning av vägen. I detta arbete spelar restvärdeledarna en viktig roll. Christian och Thomas förklarar hur arbetet går till:

– När en olycka sker på en väg som är så här trafikerad försöker Trafikverket omdirigera trafiken, vilket då ofta sker till en mindre väg. När man får all den här tunga trafiken på småvägarna sliter det väldigt mycket på vägen vilket leder till en stor risk för fler trafikolyckor. Man vill så fort som möjligt få tillbaka trafiken på den stora vägen, men såklart i den mån det går för att arbeta säkert och att ingen mer ska skada sig.

– Från ett miljöperspektiv var man väldigt orolig över att det skulle ha kommit ut drivmedel, vilket ofta händer vid dessa olyckor. Det visade sig att några hundra liter diesel hade läckt ut på körbanan och i vägkanten från den första lastbilen. Efter att bärgningsarbetet av fordon och last var färdigt kunde saneringsarbetet inledas, säger Thomas Natanaelsson.

Ett viktigt arbete som alltför få känner till

Trots att RVR arbetar på uppdrag från myndigheter, kommuner och de flesta försäkringsbolagen är det få som känner till deras viktiga arbete. 

– Jag talade med en entreprenör på olycksplatsen som undrade vad min funktion var. När jag hade förklarat vad en restvärdeledare gör svarade entreprenören att han också vill ha tillgång till den här hjälpen om något olycksdrabbat skulle hända honom. Det är många som inte vet vad restvärdeledarens roll är, både när det kommer till transportolyckor och bränder. Men de blir väldigt positivt överraskade när vi är där och hjälper dem, ofta när de har en väldigt dålig dag i sina liv, berättar Christian Andersson.

Publicerad: 2024-02-29

×